Участие на ученици от гимназията във „Климатична фреска“

В рамките на Месеца на франкофонията ученици от езикови гимназии с изучаване на френски език в България взеха участие в „Климатична фреска“ – ателие, организирано от Френския културен институт в България. Това събитие даде възможност на участниците, ученици и техните учители, да задълбочат знанията си за климатичните промени, като същевременно практикуват френски език и развиват умения за работа в екип.

Нашите ученици, Анна Трифонова (11-А клас) и Денис Пенчев (11-Б клас), активно се включиха в това интерактивно ателие. Те имаха възможност да усъвършенстват разбирането си за научните механизми на климатичните промени и техните последици, като работиха заедно с други ученици франкофони със сходни интереси.

Климатична фреска“ е образователен инструмент, създаден през 2015 г. от Седрик Рингенбах – френски климатолог, консултант и бивш директор на The Shift Project, асоциация, ангажирана с изграждането на икономика с нулев въглероден отпечатък. Тази методика се основава на докладите на Междуправителствения панел по климатичните промени (IPCC) и предоставя ефективен начин за осъзнаване на екологичните предизвикателства.

Асоциацията „Климатична фреска“ (https://climatefresk.org/), създадена през 2018 г., има за цел широко разпространение на този инструмент, за да ускори разбирането на климатичните предизвикателства и да насърчи действията в полза на опазването на природата. Благодарение на интерактивния и достъпен формат, тази инициатива бързо набира популярност в световен мащаб.

На 21 март 2025 г. ателието се проведе под формата на интерактивно обучение, базирано на игра с 42 карти. Дейността бе фокусирана върху колективната интелигентност и работата в екип, което помогна на учениците и техните учители по-добре да разберат причините и последствията от климатичните промени. В края на ателието, с помощта на обучени фасилитатори, бяха създадени четири логически свързани „климатични фрески“.

Климатична фреска“ представи екологичните проблеми по ангажиращ и мотивиращ начин, който позволи на учениците лесно да ги осъзнаят и да помислят върху възможни решения за по-устойчиво бъдеще. В края на сесията всички участници споделиха впечатленията си и предложиха идеи за справяне с екологичните предизвикателства. Те получиха сертификати за участие, както и покана да станат аниматори на бъдещи издания на ателието.

Това събитие бе изключително обогатяващо и вдъхновяващо за нашите ученици, които се върнаха мотивирани да споделят придобитите знания и да допринесат за опазването на климата.

 

Facebook
Twitter
Email

Сподели:

Facebook
Twitter
Email

Свързани публикации