КАЛЕЙДОСКОП ОТ ЛЕГЕНДИ, КАРТИНИ И ФАНТАЗИЯ
През изминалата 2023-2024 учебна година екипът на клуб „Мисия eTwinning“ (18 ученици под ръководството на госпожа Ели Дечева) работи по два международни eTwinning проекта.
Щастливи сме да споделим нашия път към осъществяване на нашите цели и реализиране на замислените крайни продукти. В този пост ще ви представим единия от проектите ни „Истории от близо и далеч“, чийто автор е г-жа Ели Дечева, а съавтор – г-жа Чемс Йенги, учител по френски език от Тунис. В работата по него си партнирахме с ученици и техните учители от България (ФЕГ „Антоан дьо Сент-Екзюпери“ – град Пловдив и СУЕЕ „Св. Константин-Кирил Философ“ – град Русе), Тунис (Пилотно подготвително училище – град Тозьор) и Румъния (Политехническа гимназия „Лазар Еделяну“ – град Плоещ). В проекта участваха 64 ученици, ръководени от техните учители по френски език.
Всичко започна през октомври 2023 година в град Бордо, Франция. Концепцията на проекта е плод на работата на учителите в рамките на Международния франкофонски eTwinning семинар.
А началото на същинската работа започна през ноември с виртуално запознанство между участниците в проекта.
Последваха часове за изработка на виртуални поздравителни картички с пожелания за Новата година.


През януари вече творихме предложения за лого на проекта, а румънските ученици изработиха афиш на проекта. Организирахме гласуване за избор на най-добър афиш и най-креативно лого на проекта ни.
Споделихме си и се запознахме с традициите за отбелязване на най-големите пролетни празници в страните ни.
Голямото предизвикателство пред нас беше да изберем легенда, с която да представим страната ни. Спряхме се на легендата за Дяволския мост до град Ардино. Преразказахме я на френски език и я представихме на партньорите ни. Запознахме се и с легендите, представени от останалите екипи. Дискутирахме с нашите партньори по ключовите думи от всяка легенда. Така се обединихме около 10 ключови думи, които трябваше да присъстват в нашите творчески легенди. Разделихме се на 4 мултинационални екипа – всеки с наименование на един от сезоните – и трябваше да съставим 4 легенди. След задачата по споделено творческо писане на френски език, решихме да предизвикаме изкуствения интелект. Зададохме същите условия на различни чатботи с изкуствен интелект и получихме 4 генерирани легенди. И отново обърнахме ролите – илюстрациите на нашите (човешки) легенди бяха генерирани от изкуствен интелект, а ние илюстрирахме генерираните легенди.
И накрая – обединихме всички създадени ресурси в нашия краен продукт – виртуално списание.
Можете да го разгледате като отворите следните линкове:
Histoires d’ici et d’ailleurs (partie 1) (fliphtml5.com)
Histoires d’ici et d’ailleurs (partie 2) (fliphtml5.com)
Histoires d’ici et d’ailleurs (partie 3) (fliphtml5.com)
Histoires d’ici et d’ailleurs (partie 4) (fliphtml5.com)